wtorek, 08 grudzień 2020 12:06

Komisja Europejska tworzy regulacje dla jednolitych przestrzeni danych

Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia ws. zarządzania danymi, który zapowiedziała na wiosnę w Europejskiej strategii w zakresie danych.

- Nie musicie udostępniać wszystkich danych. Ale jeśli to robicie, a dane są wrażliwe, powinniście być w stanie to zrobić tak, aby dane były chronione i wiarygodne. Chcemy dać przedsiębiorcom i obywatelom narzędzia, dzięki którym zachowają kontrolę nad danym i dzięki którym będzie możliwe budowanie zaufania, że są one przetwarzane zgodnie z europejskimi wartościami i podstawowymi prawami - powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Wtórował jej Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego UE: - Dziś definiujemy prawdziwie europejskie podejście do udostępniania danych. Nasze nowe rozporządzenie zwiększy poziom zaufania i ułatwi przepływ danych pomiędzy sektorami i państwami członkowskimi (…). Wobec stale rosnącej roli danych przemysłowych w naszej gospodarce, Europa potrzebuje otwartego, ale suwerennego Jednolitego Rynku danych. Nasze rozporządzenie (…) pomoże Europie stać się pierwszym na świecie kontynentem danych - powiedział.

Korzyści dla konsumentów

Nowe rozporządzenie ułatwi wymianę danych w całej Unii Europejskiej oraz między różnymi sektorami gospodarki tworząc w ten sposób dodatkową wartość ekonomiczną. Dzięki temu zwiększą się korzyści dla konsumentów i społeczeństw, kontrola przedsiębiorstw i obywateli nad ich danymi oraz zaufanie do wymiany danych.

Komisja Europejska zapowiedziała publikację aktu o zarządzaniu danymi w Europejskiej strategii w zakresie danych, która jest dokumentem prezentującym unijną wizję budowania gospodarki cyfrowej poprzez zwiększenie wykorzystania danych oraz popytu na produkty i usługi na nich oparte. Podstawowym jej elementem są jednolite europejskie przestrzenie danych w sektorach ważnych społecznie i gospodarczo, od ochrony zdrowia i klimatu po transport, przemysł i usługi publiczne.

Nowe podejście

Projektowane rozporządzenie tworzy podstawy zarządzania przestrzeniami danych, które jest zgodne z wartościami i prawami UE takimi jak ochrona danych osobowych, ochrona konsumentów i reguły konkurencji. To nowe podejście proponuje model oparty na neutralnych i działających transparentnie pośrednikach wymiany danych, którzy organizując udostępnianie i gromadzenie danych nie będą mogli jednocześnie przetwarzać tych danych na własny rachunek (np. sprzedając je innej firmie lub używając do opracowania własnego produktu). Inne rozwiązania prawne, które przewiduje projekt, to mechanizmy ułatwiające ponowne wykorzystywanie niektórych danych przechowywanych przez sektor publiczny oraz dobrowolne przekazywanie do dalszego wykorzystania dla dobra ogólnego danych posiadanych przez osoby fizyczne i firmy (altruizm danych).

Projekt rozporządzenia

Zachęcamy do zapoznania się z projektem rozporządzenia w sprawie zarządzania danymi, którego anglojęzyczna wersja dostępna jest na stronach Komisji Europejskiej. Publiczne konsultacje projektu planujemy otworzyć, kiedy otrzymamy polskie tłumaczenie rozporządzenia. Jednak już teraz zapraszamy do przesyłania Waszych pierwszych uwagi i spostrzeżeń na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Kolejne działania dotyczące budowania jednolitych europejskich przestrzeni danych zapowiedziane zostały na przyszły rok a ich ważnym elementem będzie projekt nowego prawa zwiększającego wymianę danych pomiędzy przedsiębiorcami oraz między biznesem a sektorem publicznym (tzw. Data Act).

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/komisja-europejska-tworzy-regulacje-dla-jednolitych-przestrzeni-danych

Chcesz porozmawiać? Wyślij dane kontaktowe.

Skorzystali z naszych usług