czwartek, 14 styczeń 2021 15:11

5 głównych trendów technologicznych na 2021 rok

2020 to rok przełomowy, pod wieloma względami. Technologia przyspieszyła, napędzana potrzebami związanymi z pracą zdalną i zabezpieczeniami przed skutkami pandemii. Biznes zyskał szansę rozwoju, chociażby dzięki udoskonaleniu przetwarzania w chmurze czy rozwojowi technologii blockchain. Jakie nowości czekają nas w tym roku? Nadal silnie rozwijać będzie się sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe, które usprawniają życie codzienne, np. w zakresie logistyki czy badania potrzeb konsumenckich. Udoskonalane będą także inne, znane nam już technologie.

Wybraliśmy dla was 5 wątków, które warto mieć na uwadze, jeśli chcecie być na przodzie technologicznego wyścigu.

  1. Chatboty

Każdy z nas ma z nimi do czynienia, a w tym roku przeżyjemy ich duży przyrost, bo chatboty są coraz chętniej wykorzystywane, także przez rządy. Programy komputerowe symulujące ludzkie zachowanie w sieci są już powszechne na portalach społecznościowych, gdzie tworzą swoisty PR firmom i rządom, przy czym warto podkreślić, że jeśli chatbot ma ubogą funkcjonalność, to łatwo zrobi czarny pijar. Może się tak zdarzyć, jeśli odpowiedzi, które generuje, są powtarzalne, ubogie, źle tłumaczone, niepoprawne gramatycznie.

Co prawda programy do symulowania rozmów są coraz mocniej wzbogacane i wiele ma już wgrane chociażby silniki do przetwarzanie języka naturalnego (w skrócie NLP od Natural Language Processing), dzięki czemu stają się coraz bardziej podobne do ludzi, póki co jest to jednak rozwiązanie dosyć drogie. Niemniej konwersacyjni agenci będą coraz szerzej dostępni.

Użycie chatbotów być może będzie z biegiem czasu regulowane prawnie, a na pewno w tej kwestii będziemy obserwowali nowe ustawy pod kątem definiowania wolności słowa w sieci, szczególnie w społecznościówkach. Blokada kont Donalda Trumpa i bojkot Parler, nie wnikając w słuszność tych rozwiązań, pokazały, że koncerny medialne i duzi dostawcy treści, są poza kontrolą państw i samoistnie tworzą rzeczywistość w sieci, co w niektórych przypadkach może być niebezpieczne.

  1. Obliczenia kwantowe

Jak wiemy, informacja to w XXI wieku najmocniejsza waluta. Wszystko, co związane z analizowaniem danych, ich przetwarzaniem i monitorowaniem, będzie w tym roku na topie. Mocny rozwój następuje w tym zakresie dzięki obliczeniom kwantowym, czyli takim, które wykorzystują zjawiska kwantowe, np. superpozycję czy splątanie kwantowe. Komputery kwantowe są już wykorzystywane przez wielkie marki, także w takich branżach jak finanse czy bankowość.

  1. Rzeczywistość rozszerzona

Postępować będzie integrowanie rzeczywistości wirtualnej ang. Virtual Reality (VR), rzeczywistości rozszerzonej ang. Augmented Reality (AR) oraz Extended Reality (ER lub xR), czyli rzeczywistości łączącej. Ma to szczególne znaczenie dla rynku szkoleń, które dzięki nowym rozwiązaniom będą mogły mieć chociażby lepszej jakości warsztatową formę. Pomogą w tym cyfrowe obrazy i aplikacje generujące cyfrową rzeczywistość. Dwa z najpopularniejszych programów AR to Snapchat i gra Pokémon Go.

Wielu konsumentów chętnie korzysta z AR ze względu na liczne zastosowania w świecie rzeczywistym. Na przykład IKEA ma aplikację, która pozwala zobaczyć, jak meble będą wyglądać w pokoju. Można to zrobić, skanując najpierw lub robiąc zdjęcie swojego pokoju, a następnie dodając obraz mebli. Niektórzy neurochirurdzy używają już rozszerzonej rzeczywistości do wyświetlania trójwymiarowego obrazu mózgu, podczas operacji.

ER ma jednak pewne wady. Chyba najpopularniejszym z nich jest zacieranie się granicy między światem realnym a cyfrowym. Stało się to kontrowersyjne, gdy wypadki zdarzyły się wielu osobom grającym w Pokémon Go. Istnieją również pewne obawy dotyczące prywatności, ponieważ AR opiera się na gromadzeniu i redystrybucji danych. Oznacza to, że istnieje możliwość wycieku informacji i problemów prawnych.

  1. Bezpieczeństwo cybernetyczne

Nawiązując do tego wątku, zatrzymajmy się przy kolejnym trendzie, który będzie silnie ewaluował, mianowicie bezpieczeństwie danych. Technologia związana z zabezpieczaniem informacji jest w ciągłym rozwoju, ponieważ wciąż pojawiają się nowe sposoby na obejście zabezpieczeń. Firma TrendMicro w raporcie Turning the Tide zwraca uwagę na to, że najbardziej narażone na ataki będą osoby posiadające dostęp do danych wrażliwych, jak np. pracownicy działów HR.

  1. 5G

Technologia 5G w Polsce jest już niemal mityczna i wzbudza niemałe kontrowersje, ale obawa przed nią nie sprawi, że nowe usługi nie wejdą w życie, szczególnie, że będą potrzebne do obsługi zaawansowanych technologii AR i VR, wraz z usługami gier w chmurze, takimi jak Google Stadia, NVidia GeForce Now i wiele innych. Mówi się, że 5G poprawi bezpieczeństwo danych, dzięki możliwości szybszej reakcji, jednak ten argument upada wobec faktu, że hakerzy także będą dysponować szybszym przesyłem danych. Z pewnością pomoże on usprawnić chociażby e-hande

Źródło: www.simplilearn.com/top-technology-trends-and-jobs-article

Chcesz porozmawiać? Wyślij dane kontaktowe.

Skorzystali z naszych usług