środa, 24 listopad 2021 19:01

Budowanie przestrzennej przyszłości

Po latach pozostawiania w tle jako futurystyczna koncepcja, metaverse niedawno eksplodował w świadomości publicznej. To w dużej mierze zasługa Marka Zuckerberga i jego nowo przemianowanej firmy Meta.

Jeśli metaverse jest „następcą mobilnego Internetu”, jak to opisał Zuckerberg, to prawie każda firma – w świecie technologii i poza nią – będzie musiała zastanowić się, co to dla nich oznacza. Generuje to wiele pytań, między innymi to, jakiego rodzaju treści spodziewamy się zobaczyć w metaverse. Obszar ten jest postrzegany jako z natury przestrzenny i bardziej wciągający, co oznacza, że wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (Extended reality (XR)) mają kluczowe znaczenie dla koncepcji. W rzeczywistości może to być jedyna zasada metaverse, z którą wszyscy się zgadzają.

Budowanie angażujących i znaczących treści będzie dla wielu wyzwaniem, ponieważ przechodzimy od mobilnego Internetu 2D do przestrzennego Internetu 3D, zoptymalizowanego pod kątem rozszerzonej rzeczywistości. Obserwowałem najważniejsze wiadomości i ogłoszenia z Augmented World Expo w USA; wydarzenie jest jednym z najważniejszych krajobrazu przetwarzania przestrzennego i zapewnia fascynujący wgląd w to, co dalej z XR. Ogłoszenie, które zwróciło moją uwagę, to ujawnienie Snapdragon Spaces, nowej platformy firmy Qualcomm, która zapewnia programistom podstawowy zestaw narzędzi do tworzenia doświadczeń w rozszerzonej rzeczywistości. Dla mnie jest to próba normalizacji zestawu technologii dla programistów pracujących nad rozszerzoną rzeczywistością. Obejmuje to obsługę śledzenia rąk, obiektów, obrazów i pozycji, a także wykrywania płaszczyzn, mapowania przestrzennego i tworzenia siatki. Platforma jest również kompatybilna z ponad 50 urządzeniami, które są już obsługiwane przez chipsety Qualcomm Snapdragon XR1 i XR2. Celem Qualcomm jest oferowanie otwartego portfolio i zachęcanie szerokiego grona graczy do zaangażowania. Już teraz może pochwalić się wieloma uczestnikami. Do graczy sprzętowych Lenovo, Motorola, Oppo i Xiaomi dołączają operatorzy, w tym NTT Docomo, T-Mobile i Deutsche Telekom. Kolejna grupa firm opracowuje dane uwierzytelniające oprogramowanie, w tym Epic Games i inne firmy postrzegane jako potencjalni kuratorzy metaverse, Niantic, OpenXR i Unity. Jest już otwarty program pathfinder, w którym znajdują się twórcy znanych aplikacji XR, takich jak Tripp, a szersza ich dostępność ma mieć miejsce na początku 2022 roku.

Warto zauważyć, że coraz więcej firm decyduje się na zbadanie możliwości oferowanych przez XR. Rośnie świadomość potencjału przetwarzania przestrzennego i jego zdolności do masowej interakcji ludzi z maszynami i technologią, podobnie jak robiły to mysz komputerowa, ekran dotykowy i asystenci głosowi. Należy pokonać przeszkody w zakresie rozwoju sprzętu i oprogramowania, świadomości i zainteresowania konsumentów, ekonomiki dostarczania XR na dużą skalę i wielu innych. Ale to, co widzimy, to rosnąca świadomość potrzeby przygotowania się na kolejny krok. W rezultacie wierzę, że pęd do przetwarzania przestrzennego nabiera tempa, a ponieważ rozprzestrzenia się szerzej, zwiększy tylko potrzebę zaangażowania programistów w tę technologię. Spodziewam się, że standardy i zestawy narzędzi dla programistów, takie jak Snapdragon Spaces, okażą się bezcenne dla wielu — zwłaszcza tych, którzy nie są dobrze zorientowani w XR i potrzebują szybkiego startu w swojej podróży. Wraz ze wzrostem liczby zestawów słuchawkowych do wirtualnej rzeczywistości rozszerzonej oraz wraz z rozszerzaniem się integracji, skala szansy będzie coraz trudniejsza do zignorowania. Czy ci się to podoba, czy nie, moda metaverse wysuwa się na pierwszy plan.

Autor: Leo Gebbie, ccsinsight

 Fot. "Kyle Kondas MFA Show at the Metaverse Gallery in Second Life" by Dean Terry is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Chcesz porozmawiać? Wyślij dane kontaktowe.

Skorzystali z naszych usług