piątek, 07 styczeń 2022 09:04

Trendy w facility management na rok 2022

Pandemia COVID-19 zmieniła sposób, w jaki pracujemy, tak samo jak rewolucja przemysłowa czy pojawienie się Internetu. Przyspieszyła rozwój pracy zdalnej, jednocześnie zwiększając nacisk na elastyczność oraz zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. Najnowsze trendy w zarządzaniu obiektami odzwierciedlają te zmieniające się priorytety oraz potrzebę przyjęcia nowych zasad i technologii, które je wspierają. 

Oto 10 trendów w zarządzaniu obiektami, które warto znać.

Coraz bardziej rozproszony zespół

Jeszcze dwa lata temu kilkunastoosobowe zespoły mogły spotykać się w tej samej sali kilka razy w tygodniu. Obecnie spotkania całkowicie osobiste stają się coraz mniej powszechne, ponieważ praca jest bardziej rozłożona na różne miejsca i strefy czasowe. Oznacza to, że zarządzający obiektami muszą przemyśleć, ile powierzchni biurowej naprawdę potrzebują, i bardziej strategicznie podchodzić do zarządzania przestrzenią. Muszą także inwestować w technologię wspierającą współpracę hybrydową. 

Biuro bliżej domu. Model hub-home-spoke

Firmy nie rozbudowują swoich głównych siedzib, ale tworzą więcej nowych, mniejszych. Satelitarne biura na przedmieściach, które są bliżej miejsca zamieszkania pracowników, mają zachęcić ich do współpracy offline. Model „hub-home-spoke” to dobry sposób na myślenie o elastycznej przestrzeni biurowej. Biuro centralne pozostaje „centrum” działań związanych z budowaniem zespołu, szkoleniami i możliwościami mentoringu, które wspierają kulturę firmy, podczas gdy przestrzenie coworkingowe mogą służyć jako huby, które pomagają pracownikom łączyć się w mniejszych grupach między domem a biurem. 

Personalizacja przestrzeni w oparciu o  doświadczenie pracownika

Pracownicy przyzwyczaili się do elastyczności pracy zdalnej ze wszystkimi wygodami domu lub ulubionej kawiarni. Udało im się zorganizować swój dzień w sposób, który jest dla nich najlepszy. Wracając do biura, chcą środowiska, które wspiera ich osobisty styl pracy, zamiast dostosowywać swoje nawyki do miejsca pracy. Chcą komunikować się ze swoimi współpracownikami, mając jednocześnie dostęp do cichych miejsc, w których mogą się skoncentrować. Aby nadążyć za pojawiającym się trendem w zarządzaniu obiektami, liderzy w miejscu pracy muszą przyjąć postawę gościnności i zastanowić się, w jaki sposób mogą zapewnić technologię, usługi i udogodnienia, których potrzebuje każda osoba, aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Mocnym trendem będą aplikacje do obsługi pracowników, ułatwiające np. rezerwację tzw. hot desk, gorących biurek, czy służące do zamawiania różnego rodzaju usług.

Większy nacisk na dbanie o wellbeing pracowników

Programy prozdrowotne nie są już tylko miłym dodatkiem motywacyjnym, ale służą realnej poprawie efektywności zespołu. Pandemia stworzyła potrzebę eliminowania ryzyka zakażenia, ale też zadbania o zdrowy ruch oraz psychikę pracowników. Liderzy w miejscu pracy powinni rozważyć rozszerzenie programów świadczeń i pomocy dla pracowników, jeśli jeszcze tego nie zrobili, i upewnić się, że ich zespół wie, jak uzyskać do nich dostęp. 


- Zdrowe biuro to takie, które zapewni pracownikom dobre samopoczucie, zminimalizuje stres, jednocześnie usprawniając pracę – komentuje Wojciech Ośka, prezes Doce. – Innowacyjne rozwiązania technologiczne mają za zadanie realizować te cele. Nasz zespół nieustannie udoskonala narzędzia wspierające pracę zdalną i hybrydową, a także wpisujące się w trend czy właściwie już pewną normę, to jest biura przyjaznego środowisku. Służą temu np. technologie ograniczające zużycie papieru, zwiększona ilość roślinności w przestrzeniach biurowych, zminimalizowanie zakresu przesyłu danych, rozwiązania chmurowe.

 

Inwestowanie w IoT

Wykorzystanie urządzeń podłączonych do Internetu rzeczy (IoT) stale rośnie. Technologie inteligentnych budynków już pomagają zarządcom obiektów w tworzeniu wygodnych, efektywnych środowisk pracy, zarządzania systemami i aktywami budynku oraz planowania odpowiedzi na przyszłe potrzeby. Doce zajmująca się kompleksowo przestrzeniami biurowymi dobiera rozwiązania pod kątem potrzeb klientów, począwszy od zdalnych systemów ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i śledzenia zasobów, poprzez zarządzanie oświetleniem i konserwacją HVAC, po inteligentne parkowanie i prognozowanie przyszłych potrzeb przestrzennych.

 

Chcesz porozmawiać? Wyślij dane kontaktowe.

Skorzystali z naszych usług