wtorek, 08 luty 2022 10:57

Estoński Bürokratt to pomysł na to, jak mogłoby działać państwo w dobie sztucznej inteligencji

Bürokratt (KrattAI), jeden z czterech estońskich projektów AI, które znalazły się na liście światowych top 100 UNESCO, to koncepcja tego, jak usługi cyfrowe i państwo mogłyby funkcjonować w erze sztucznej inteligencji.

„Bürokratt to nie tylko projekt IT, ale też koncepcja tego, jak usługi cyfrowe i państwo mogą działać w erze sztucznej inteligencji” – mówi Ott Velsberg, Chief Data Officer w estońskim rządzie cyfrowym. „W przypadku Bürokratt celem było zaoferowanie możliwie najlepszego cyfrowego doświadczenia państwowego, aby radykalnie ułatwić komunikację z państwem zarówno przedsiębiorcom, jak i obywatelom”, potwierdza Velsberg. Cele te zostały docenione na całym świecie, ponieważ Międzynarodowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (IRCAI), działające w ramach UNESCO, wybrało tę estońską sztuczną inteligencję do grona 100 najlepszych na świecie. Według Velsberga Bürokratt jest przykładem zrównoważonego rozwiązania sztucznej inteligencji, które jest skalowalne i zapewnia prywatność podczas przetwarzania danych osobowych. „Plan jest taki, aby kraj był bardziej wydajny, bardziej przyjazny dla klienta i bardziej zorientowany na ludzi oraz aby przenieść obsługę klienta na nowy poziom; mamy na to wszystko bardzo jasną wizję, może to jest powód takiej międzynarodowej uwagi” – komentuje Velsberg.

Ułatwienie komunikacji z państwem

Kolejny krok w kierunku realizacji tej wizji jest już w toku. „Obecnie testujemy rozwiązanie czatu Bürokratta w środowisku usług Urzędu Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego (TTJA), co pozwala nam komunikować się z doradcami urzędu” – mówi Velsberg. „Czat jest niezbędnym krokiem do zbierania danych i szkolenia sztucznej inteligencji”. Według Velsberga produkt końcowy znacznie uprości komunikację między ludźmi a państwem. „Umożliwi dostęp do wszelkiego rodzaju usług publicznych, pozwoli nam informować obywateli o możliwościach i korzyściach oferowanych przez państwo oraz odpowiadać na pytania i wątpliwości przez całą dobę”, zauważa Velsberg. W najbliższych miesiącach planowane jest wdrożenie pełnej wersji składającej się z funkcji czatu i robota dla zarządu Policji i Straży Granicznej oraz Biblioteki Narodowej. „Będziemy nadal dodawać te instytucje do sieci Bürokratt” – potwierdza Velsberg, wskazując, że projekt AI jest jeszcze bardziej ambitny. „W ten sposób możemy odpowiedzieć na wszystkie pytania klientów bez przekierowań i opóźnień; do końca pierwszego kwartału połączymy Bürokratt z jego pierwszymi usługami publicznymi, aby obywatele mieli możliwość korzystania z nich w dogodny dla nich sposób”.

Według Velsberga celem jest przeszkolenie Bürokratta i rozwinięcie jego podstawowej funkcjonalności do tego stopnia, aby większość usług publicznych i komunikacji głosowej była dostępna za jego pośrednictwem. Planowane jest również wykorzystanie innych kanałów, takich jak Facebook Messenger, z Bürokratt do komunikacji między państwem a konsumentem. „Chcemy zapewnić obywatelom pełny pakiet. Weźmy na przykład wypadek samochodowy, w którym często konieczne jest poinformowanie firmy ubezpieczeniowej, a w najgorszym przypadku skontaktowanie się z centrum ratunkowym” – dodaje Velsberg, myśląc o dodatkowych aplikacjach dla Bürokratt.

Usługi transgraniczne

Ponadto Bürokratt ma na celu świadczenie usług transgranicznych. „Mamy nadzieję znaleźć dobrych partnerów w Unii Europejskiej, gdzie będziemy mogli wdrożyć pełne, bezpłatne oprogramowanie Bürokratt”, mówi Velsberg. Według Velsberga możemy być dumni zarówno z rozpoznawalności IRCAI, jak i obecnych umiejętności sztucznej inteligencji.

Velsberg od 2018 roku kieruje wdrażaniem sztucznej inteligencji w sektorze publicznym i postawił sobie za cel automatyzację prostszych czynności, aby umożliwić ludziom angażowanie się w inne działania.

„Na przykład sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana do tłumaczenia, transkrypcji lub umieszczania mowy w tekście pisanym, a także do automatyzacji obsługi klienta”, opisuje rzeczy osiągnięte przez lata. „Nie można też pominąć decyzji opartych na danych, ponieważ sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do udzielania lepszych rekomendacji osobom poszukującym pracy i wykrywania oszustw podatkowych”.

Ścisła współpraca z sektorem prywatnym

Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, państwo angażuje w rozwój AI sektor prywatny. „Jesteśmy partnerami programistycznymi, opracowującymi rozwiązania programowe niezbędne we współpracy z Texta OÜ”, potwierdza Rain Rang, członek zarządu i kierownik terenowy firmy programistycznej NetGroup. „Pomagamy krajowi między innymi, ucząc algorytmy różnych kontekstów” – dodaje. Według Rang, Bürokratt jest unikalnym, bezpłatnym, narodowym robotem mowy. „Pozwala na całodobową komunikację z państwem, uzyskiwanie odpowiedzi na wszystkie pytania z jednego miejsca – i to w języku estońskim” – opisuje możliwości Bürokratta. „Jesteśmy w stanie zastosować najnowocześniejsze rozwiązania AI do pracy w Estonii i w języku estońskim”, mówi Rang. „Podsumowując, chcemy wykorzystać sztuczną inteligencję, aby uczynić kraj bardziej wydajnym i zaoferować obywatelom najlepsze wrażenia z życia w państwie cyfrowym” – komentuje Velsberg. W sumie na liście 100 najlepszych projektów sztucznej inteligencji UNESCO znajdują się cztery estońskie projekty, co oznacza, że ​​Estonia ma najwięcej projektów AI na świecie per capita. Oprócz Bürokratta, wśród 100 najlepszych na świecie znalazły się trzy inne estońskie projekty sztucznej inteligencji: automatyzacja promocji inwestycji w Invest Estonia, robot-barman Yanu i platforma oprogramowania Bitskout.

 

Chcesz porozmawiać? Wyślij dane kontaktowe.

Skorzystali z naszych usług