piątek, 20 sierpień 2021 09:05

Jak sztuczna inteligencja czyni prawo bardziej dostępnym

Prawo powinno być równe i dostępne dla wszystkich ludzi, co w praktyce okazuje się założeniem bardzo trudnym do realizacji. Nowe technologie zmieniają ten stan rzeczy, sprawiając że postępowania są szybsze, a informacje stają się szeroko dostępne.

Czy pozwoliłbyś prawnikowi-robotowi cię bronić? Systemy oprogramowania sztucznej inteligencji (AI) – programy komputerowe, które mogą samodzielnie aktualizować i „myśleć” – są coraz częściej wykorzystywane przez społeczność prawniczą.

Demokratyzowanie prawa

Joshua Browder opisuje swoją aplikację DoNotPay jako „pierwszego na świecie prawnika-robota”. Pomaga użytkownikom sporządzać pisma prawne. Mówisz jego chatbotowi, jaki jest Twój problem, na przykład odwołanie się od mandatu za parkowanie, a on, wykorzystując uczenie maszynowe, zasugeruje, jak to najlepiej rozwiązać. W zeszłym roku aplikacja Browdera zdobyła nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Adwokackiego za zwiększenie dostępu prawnego.

AI w procesie przygotowywania dokumentacji

Oprogramowanie może być użyteczne także przy przeglądaniu i sortowaniu ogromnych ilości dokumentów sprawy. Jednym z prawników, który wykorzystał AI, jest Sally Hobson, adwokatka z londyńskiej kancelarii The 36 Group, która zajmuje się sprawami karnymi. Sprawa o morderstwo, której się podjęła, wymagała szybkiej analizy ponad 10 000 dokumentów. Oprogramowanie Luminance wykonało zadanie cztery tygodnie szybciej, niż zajęłoby to ludziom, oszczędzając przy tym 50 000 funtów.

Sztuczna inteligencja pomaga prawnikom nie tylko w sortowaniu dowodów z dokumentów, ale też w przygotowaniu i uporządkowaniu sprawy oraz w poszukiwaniu odpowiednich precedensów prawnych. Laurence Lieberman, kierująca programem dygitalizacji sporów w londyńskiej kancelarii Taylor Wessing, korzysta z takiego oprogramowania, które zostało opracowane przez izraelską firmę Litigate. „Przesyłasz podsumowanie swojej sprawy i swoje pisma procesowe, a oprogramowanie ustala, kim są główni gracze” – mówi. „Potem sztuczna inteligencja łączy je ze sobą i sporządza chronologię kluczowych wydarzeń i wyjaśnienie, co działo się w jakich datach”.

Określenie prawdopodobieństwa sukcesu

Tymczasem Bruce Braude, dyrektor ds. technologii w Deloitte Legal, prawnym ramieniu giganta księgowego Deloitte, mówi, że jego system oprogramowania TAX-I może analizować historyczne dane sądowe dla podobnych spraw podatkowych. Firma twierdzi, że jest w stanie prawidłowo przewidzieć, w jaki sposób odwołania będą rozstrzygane w 70% przypadków, dzięki czemu wie, w które sprawy lepiej się angażować.

Chcesz usprawnić pracę swojej kancelarii? Zgłoś się do nas. Zapewniamy wsparcie systemów informatycznych, a także szeroki backup menadżerski.

Źródło: www.bbc.com

Chcesz porozmawiać? Wyślij dane kontaktowe.

Skorzystali z naszych usług