poniedziałek, 02 sierpień 2021 10:11

7 trendów pracy hybrydowej według raportu Microsoft

Jak mówi badanie Work Trend Index, opublikowane przez Microsoft, praca stacjonarna to już przeszłość. Raport przedstawia wyniki badania 30 tys. pracowników z 31 krajów oraz analizę bilionów zagregowanych danych dotyczących produktywności i pracy osób korzystających z Microsoft 365 i LinkedIn .

Wraz z ogłoszeniem zagrożenia spowodowanego stanem epidemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw musiało w krótkim czasie zacząć pracę w trybie zdalnym. Mimo, że polska gospodarka nie była na to przygotowana, wielu pracowników czuło się komfortowo w domowym zaciszu, a ich praca stała się bardziej wydajna i efektywna. Jednak po kolejnych lockdownach zaistniała społeczna potrzeba częściowego powrotu do biur. Praca hybrydowa wymaga ponownego przemyślenia, ponieważ będzie miała znaczący wpływ na najbliższe lata gospodarki.

Główne trendy pracy łączonej

Microsoft zaprezentował 7 trendów pracy hybrydowej, które każdy menedżer powinien znać, wraz z wejściem w nową erę pracy.

 1. Elastyczna praca pozostanie z nami na dłużej.
 2. Liderzy biznesowi nie mają kontaktu z pracownikami i wymaga to pilnej zmiany.
 3. Pod wysoką wydajnością kryją się wyczerpani pracownicy.
 4. Przedstawiciele generacji Zet mają poczucie zagrożenia i potrzebują zaktywizowania.
 5. Kurczące się sieci kontaktów są zagrożeniem dla innowacyjności.
 6. Autentyczność zwiększy produktywność i dobre samopoczucie.
 7. W świecie pracy hybrydowej utalentowani pracownicy są wszędzie.

Społeczna potrzeba kontaktu

Ponadto statystyki Work Trend Index pokazują ważne dla liderów potrzeby pracownika na rynku popandemicznym.

 1. Czas spędzony na spotkaniach podwoił się w skali globalnej, a liczba przesyłanych e-maili w lutym br. wzrosła o 40 miliardów w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Spotkania były możliwe dzięki internetowym narzędziom, takim jak platforma spotkań online DoceOTP https://www.doce.com.pl/produkty/doce-otp Paradoksalnie kontakt oparty na rozmowie był w dobie pracy zdalnej częstszy niż kiedy pracowaliśmy stacjonarnie.
 2. Prawie 40 proc. respondentów przyznało, że czuje się bardziej komfortowo w całości angażując się w wykonywane obowiązki niż przed pandemią, a jedna na sześć osób doświadczyła momentów wzruszeń w towarzystwie kolegi lub koleżanki z pracy. 65 proc. badanych jednak tęskni za czasem spędzanym ze współpracownikami, co pokazuje jak ważny jest kontakt face to face, na żywo.
 3. Ponad 40 proc. globalnej liczby pracowników rozważa odejście z pracy w tym roku, a 46 proc. planuje zmienić miejsce zamieszkania, ze względu na możliwość wykonywania obowiązków w sposób zdalny. To daje jasny obraz potrzeb pracownika. Nie uciekniemy od pracy zdalnej.

Wsparcie pracy hybrydowej

Oprócz wskazania trendów dotyczących przyszłości pracy, Work Trend Index identyfikuje pięć strategii przydatnych dla liderów biznesowych, którzy zaczynają dokonywać niezbędnych zmian:

 • Stwórz plan wspierający i przygotowujący ludzi do ekstremalnej elastyczności.
 • Inwestuj w przestrzeń i technologię do łączenia świata fizycznego i cyfrowego. Tu pomocne będą usługi Doce – narzędzia wsparcia IT, jak też usługi Facility Menagement, które świadczymy między innymi w zakresie przystosowania miejsca pracy do pracy hybrydowej.
 • Walcz z wypaleniem cyfrowym od samej góry struktury organizacyjnej. Pomyśl o nowego rodzaju benefitach, np. wspólnych treningach online, rozciągających czy relaksujących dla zespołów pracowniczych, lub możliwości odbycia sesji z fizjoterapeutą lub masażystą, opłaconym przez firmę.
 • Odbudowa kapitału społecznego i dostosowanie kultury organizacyjnej powinny być priorytetem.
 • Przeanalizuj doświadczenia swoich pracowników, po to by lepiej konkurować o najlepsze i najbardziej różnorodne talenty.

Najlepszym modelem pracy w nadchodzących latach będzie ten równoważący rozwiązaniem jest balans między biurem a domem. Zadbaj o to, aby była ona efektywna. Środki zainwestowane w narzędzia, które ją usprawnią z pewnością zaowocują polepszeniem kondycji firmy.

Więcej szczegółów oraz pełny raport do pobrania znajdują się TUTAJ 

Chcesz porozmawiać? Wyślij dane kontaktowe.

Skorzystali z naszych usług